Return to site

Fakty zdrowotne na temat czerwonego wina

Picie czerwonego wina w małych dawkach jest dla Ciebie lepsze niż nie picie wcale!

Może to być niespodzianką, ale kilka badań na ludziach wykazało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina jest dla ciebie lepsze niż niepijanie. Czemu? Przeciwutleniacze znajdujące się w czerwonym winie zmniejszają zapadalność na choroby układu krążenia, śmiertelność i cukrzycę typu 2. Oczywiście, jeśli pijesz więcej, niż powinieneś, korzyści zastępowane są przez zwiększone ryzyko dla zdrowia.

Korzyści zdrowotne czerwonego wina pochodzą z garbników.

Prawie wszystko w winie, co nie jest alkoholem ani wodą, jest rodzajem polifenoli. Polifenole obejmują garbniki, barwniki, aromaty wina, resweratrol i około 5000 innych związków roślinnych. Spośród tych polifenoli, ze względów zdrowotnych, najwięcej w winie jest procyjanidyny, które są rodzajem skondensowanej taniny występującej również w zielonej herbacie i ciemnej czekoladzie. Związek ten jest szczególnie powiązany z hamowaniem złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co jest bardzo korzystne dla zdrowia serca i długowieczności.

Niektóre czerwone wina są dla Ciebie lepsze niż inne.

Nie wszystkie wina czerwone są takie same. Niektóre wina mają znacznie wyższy poziom „dobrego dla Ciebie” niż inne. Na przykład Cabernet Sauvignon ma więcej skondensowanych tanin niż Pinot Noir, ale oba wina mają znacznie mniej niż Tannat, Petite Sirah czy Sagrantino. Chociaż określenie, które wina są najlepsze, jest raczej trudne, oto kilka wskazówek:

Wina wytrawne czerwone są lepsze niż wina słodkie.
Wina czerwone o niższej zawartości alkoholu (najlepiej poniżej 13%) są lepsze niż wina o wysokiej zawartości alkoholu
Wina czerwone z wyższą taniną (te, które są bardziej cierpkie) są lepsze niż wina o niskiej zawartości garbnika.

Młode wina czerwone są dla Ciebie lepsze niż stare wina czerwone.

Od lat mówiono nam, że najlepsze są stare wina. Niektóre wina smakują lepiej, gdy są dojrzałe, ale jeśli chodzi o aspekty zdrowotne wina, stare wino nie jest tak dobre! Młode wina czerwone zawierają wyższy poziom garbników niż jakikolwiek inny rodzaj wina.

Kolor czerwonego wina pochodzi ze skórki winogron.

Barwa wina pochodzi od roślinnego pigmentu zwanego antocyjanem, znajdującego się w skórkach czerwonych winogron.

W miarę starzenia się wina czerwone stają się jaśniejsze.

Kolor staje się mniej intensywny wraz z wiekiem wina. Bardzo stare wina są blade i półprzezroczyste.

Prawie wszystkie wina czerwone pochodzą z jednego gatunku winogron.

Wszystkie najpopularniejsze wina czerwone, w tym Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot i Pinot Noir, to tylko jeden gatunek winogron

Czerwone winogrona są starsze niż białe winogrona.

Uważa się, że żółte i zielone winogrona, z których produkowane są białe wina, pochodzą z mutacji DNA czerwonych winorośli. Jest to dość przekonująca hipoteza, ponieważ Pinot Noir i Pinot Blanc mają to samo DNA.

Wina czerwone zwykle zawierają mniej siarczynów niż wina białe.

Ogólnie poziom siarczynów w winach czerwonych jest niższy niż w winach białych. Dzieje się tak, ponieważ wina czerwone są zwykle bardziej stabilne chemicznie niż wina białe i nie degradują się tak szybko.

Z czerwonych winogron można uzyskać białe wino.

Ponieważ kolor pochodzi ze skórki winogron (a nie z soku), można zrobić białe wino z czerwonych winogron. Wino wytwarzane jest jak białe wino, bez kontaktu ze skórkami winogron. Dzieje się to częściej, niż możesz sobie wyobrazić. Na przykład szampan Blanc de Noirs to białe wino musujące wytwarzane z winogron Pinot Noir i Pinot Meunier (czerwonych).

Setki aromatów czerwonego wina pochodzą właśnie z winogron.

Wszystkie te aromaty wiśni, jagód, dżemu i ziół, które można znaleźć w kieliszku czerwonego wina, pochodzą wyłącznie z fermentowanych winogron i dojrzewającego wina w dębowych beczkach. Nie ma dodatków smakowych.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly